Piliç

Piliç sektörü diğer sektörlerden farklı olarak taze ürün çalışmakta ve günlük plan yaparak üretimi gerçekleştirmektedir. Müşteriler tarafından gün içerisinde belirli bir saate kadar siparişler alınmakta daha sonra bu siparişler için gerekli kesim belirlenerek üretim tarafına bildirilmektedir.

Fabrikanın günlük üretim miktarı siparişlerden bağımsız olarak bellidir. Bu üretimin nasıl yapılacağı, ne kadar ürününün bütün olarak ne kadar ürününde parçalanarak verileceği sorusunun yanıtını müşteri siparişleri verir. İşte tam da bu noktada manuel olarak birçok hesaplamaya ihtiyaç duyulması ayrıca bütünden parçaya yönelik ters bir algoritma olması optimum planlamanın diğer sektörlere nazaran Piliç sektöründe manuel olarak ilerlemesini imkansız hale getirmektedir. Tam da bu noktada devreye giren xS Planner sayesinde artık Piliç sektörü de planı tek tuşla alır hale gelmiştir.

xS Planner’da hem kapasiteyi dikkate alıp, hem de bu kapasite ile gelen siparişleri maksimum seviyede karşılayıp aynı zamanda ciroyu maksimum tutabilmek adına çeşitli varyasyonlarda plan alabilmek mümkündür.

Üretim miksine karar verdiğimiz bu kapasite planlama modülü, normal bir kapasite planlamadan çok farklı olarak daha detaylı ve spesifik kısıtları dikkate alır.

Piliç sektöründeki en önemli sorunlardan biri de eldeki üretim kapasitesi sabit iken müşteri siparişlerinin günlük olarak değişmesidir. Taze ürün üretildiği için, sipariş az geldiği durumda elde ürün kalması istenmeyeceği gibi, fazla sipariş geldiğinde de müşterilerin memnuniyeti bozmayacak şekilde oransal kısma yapılabilir. Bu oransal kısma ve ittirmeler müşterilerin daha önceki siparişlerinden yola çıkarak oluşturulan puantaja göre yapılır. Bu işlemlerin sonucunda; müşteri bazında kısılmış veya fazla ürün gönderebilir, müşterileri grubu tanımlamaları yapılabilir ve bu müşteri gruplarının isteği doğrultusunda sipariş kadar ürün sağlanabilirken, bazı durumlarda ürünün elde kalmasını engellemek için oranlı olarak fazla ürün verebilir hatta ürün yetmediği durumlarda ürünlerden oranlı olarak kısmalar sağlayabilmektedir.

Stoğa karşı kapasite planlama

Kapasite planlama modülü mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayarak, firmaların üretim kapasitesi üzerinde tam denetimi ele geçirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır...
devamı...

Stok Planlama

Stok planlama, mevcut ve satın alma siparişleriyle stoka girecek malzemelerin siparişlere rezerve edilmesi ve sadece bu siparişler tarafından tüketilmesi ile ilgilenir....
devamı...