Kaba
Kapasite
Planlama

Kaba kapasite planlama herhangi bir vade için oluşturulmuş dinamik bir senaryo üzerinde eldeki makine, kalıp vb. kısıtlı kaynakların yeterliliğini belirlemek için kullanılan bir modüldür. Kullanıcı senaryo çalışması esnasında siparişlerin gelme zamanları ve miktarları ile emniyet stok seviyeleri, vardiya planları, operasyon süreleri gibi verileri de değiştirme opsiyonu ile birlikte kapasite gereksinim projeksiyonu yapıp yine projeksiyonu yapılan kapasitenin yeterliliğini değerlendirir.


Çizelgeleme ile önemli bir farkı çizelgeleme operasyonların tüm sonlu kaynaklar üzerinde izleyeceği üretim sırasını da belirlerken kaba kapasite planlamada herhangi bir operasyon bazlı sıralama söz konusu değildir. Bu nedenle operasyon sırasına bağlı değişken olarak oluşan kapasite kayıpları kaba kapasite planlama tarafından modellenmez. Bu duruma örnek olarak birbirini takip eden operasyonların niteliğine göre değişen ayar süreleri gösterilebilir. Eğer herhangi bir şekilde bu tarz kapasite kayıplarının da dikkate alınması isteniyorsa bu durumda kesinlikle çizelgeleme modülü kullanılmalıdır.


Kaba kapasite planlama modülünde bulunan malzeme gereksinimleri, kısıt uyarıları, ana performans göstergeleri ve kaynak kullanım grafikleri gibi dinamik olarak mevcut durumu kullanıcıya özetleyen gibi destek mekanizmaları planlama sürecinin son derece hızlı ve derinlemesine yapılmasına olanak sağlamaktadır.